بروزرسانی : 1400/10/20 | بازدید امروز:
جستجو
Menu

معاون خدمات بیمه سلامت

کد ملی افراد بیمه شده ملاک ارائه خدمات درمانی می شود.

63بازدید
اردیبهشت 22, 1400

با توجه به تاکید دولت و مصوبات شورای اجرایی فناوری اطلاعات و تکالیف قانونی در بند ج تبصره 17 قانون بودجه سال جاری مبنی بر جایگزینی ابزارهای الکترونیکی بجای دفترچه ، سازمان بیمه سلامت اقدام به الکترونیکی کردن دفترچه های بیمه شدگان کرده که نیازی به دفترچه کاغذی از اردیبهشت 1400 نباشد و ملاک ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان فقط کد ملی افراد باشد

به گزارش روابط عمومی اداره کل بیمه سلامت استان هرمزگان ،معاون بیمه خدمات سلامت استان هرمزگان  بیان کرد : با توجه به تاکید دولت و مصوبات شورای اجرایی فناوری اطلاعات و تکالیف قانونی در بند ج تبصره 17 قانون بودجه سال جاری مبنی بر جایگزینی ابزارهای الکترونیکی بجای دفترچه ، سازمان بیمه سلامت مصمم است که این اقدام را به نحوی انجام دهد که نیازی به دفترچه کاغذی از اردیبهشت 1400 نباشد.

علی اکبر حسام افزود: با پیشرفت پروژه الکترونیک سلامت و استقرار کامل نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی شاهد کاهش خطای انسانی در نسخه نویسی و ارائه دارو و کنترل تجویز منطقی دارو و کنترل هزینه های زائد و غیر ضروری حوزه سلامت ، تسریع و تسهیل در ارائه خدمات درمانی مطلوب، جلوگیری از انتقال آلودگی های جانبی به واسطه استفاده از دفترچه بیمه و تطبیق ارائه خدمات درمانی با دستورالعمل های سازمان های بیمه گر هستیم. از مزایای این طرح می‌توان به امکان کنترل و دریافت گزارش های متنوع آماری، رصد عملکرد شرکای کاری و بررسی رفتارهای بیمه ای بیمه شدگان اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در برنامه نسخه‌نویسی و نسخه ‌پیچی الکترونیک سه راهکار در نظر گرفته شده است، بیان کرد: در راه کار اول خدمات تمام الکترونیک آنلاین است که پزشک نسخه الکترونیکی تجویز می‌کند و این نسخه در سایر مراکز ارائه دهنده مانند داروخانه‌، آزمایشگاه و ... به صورت الکترونیکی رویت و خدمت ارائه می‌شود.

راهکار دوم که خدمات نسخه نیمه الکترونیک نامیده می شود چنانچه به هر دلیل پزشک نسخه کاغذی تجویز کند در مقصد مانند داروخانه ابتدا نسخ کاغذی به صورت الکترونیکی تبدیل و سپس خدمت الکترونیکی به بیمه شده ارائه می‌شود.

راهکارسوم خدمات الکترونیک به صورت افلاین ارائه می‌شود به عبارت دیگر چنانچه به هر دلیل قطعی اینترنت داشته باشیم خدمات پزشکی به صورت کاغذی انجام می‌شود و در اولین فرصت برقراری ارتباط به صورت آفلاین وارد سیستم می‌شود.

معاون خدمات سلامت استان هرمزگان گفت: تمام مطب ها ، داروخانه ها و مراکز پاراکلینیک خصوصی مستقل استان به تدریج وارد طرح نسخه پیچی و نسخه نویسی الکترونیک شده اند .

                                                     
علی اکبر حسام ادامه داد : در همین راستا ، طرح نسخه نویسی الکترونیک در درمانگاه های استان هرمزگان نیز از اول مهر 1399شروع شده و ظرف چند ماه آینده کلیه درمانگاه ها به صورت الکترونیک تجویز و نسخه پیچی می شوند ،

print