بروزرسانی : 1400/02/19 | بازدید امروز:
جستجو
Menu

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان

حذف تدریجی دفترچه های درمانی و کاهش کاربرد ان از ابتدای اردیبهشت ماه سالجاری

30بازدید
فروردین 31, 1400

مدیر کل اداره کل بیمه سلامت استان هرمزگان درگفتگو با خبرگزاری ایرنا درخصوص حذف تدریجی دفترچه های درمانی بیمه سلامت و استقرار نسخه نویسی الکترونیک خبر داد:

به گزارش روابط عمومی اداره کل بیمه سلامت استان هرمزگان دکتر علی علیزاده در روز سه شنبه مورخ 31 فروردین ماه 1400 در نشست با خبرگزاری ایرنا از حذف تدریجی دفترچه های درمانی و کاهش کاربرد آن از ابتدای اردیبهشت ماه سالجاری گفت: با توجه به اجرایی شدن طرح نسخه نویسی الکترونیک برای موسسات طرف قرارداد استان می توان بصورت تدریجی دفاتر کاغذی بیمه درمانی را از این چرخه حذف کرد. دکتر علیزاده بیان کرد سازمان بیمه سلامت ایران به استناد بند (ز) تبصره 17 قانون بودجه سال 99 و ماده (74) قانون برنامه ششم توسعه اقدام به استقرار نسخه الکترونیک در سراسر کشور نموده است و برای تحقق این هدف براساس برنامه زمانبندی شده سازمان از ابتدای اردیبهشت ماه اقدام به حذف تدریجی دفترچه ها ی درمانی خواهد نمود .

دکتر علیزاده افزود : براساس جدول زمانبندی تعیین شده،چاپ دفترچه صندوق بیمه سلامت همگانی از ابتدای اردیبهشت ماه، صندوق بیمه روستاییان از ابتدای خرداد ماه و سایر دفترچه ها از ابتدای تیر ماه متوقف می گردند.

وی بیان کرد به منظور حمایت از پزشکان که نسخه نویسی الکترونیکی انجام می دهند مطالباتشان ظرف 10 روز از پایان ماه پرداخت می گردد .

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان اظهار داشتند : آموزش نسخه نویسی و نسخه پیچی توسط همکاران اسناد پزشکی ، نظارت و IT از سال 99 به موسسات طرف قرارداد  ( آزمایشگاه  ها، داروخانه ها، پزشکان و درمانگاه های سطح استان  به صورت حضوری و غیرحضوری جهت استفاده از سامانه داده شده است. 

دکتر علیزاده با بیان اینکه نسخه الکترونیک باعث ارائه خدمت هر چه بهتر به بیمه‌شدگان می‌شود، افزود: این موضوع علاوه بر افزایش دقت در نسخه نویسی باعث کاهش خطای پزشکی در نوشتن نسخه و پیچیدن دارو در داروخانه ها خواهد شد. همچنین نسخه نویسی الکترونیک در کاهش تقاضاهای القایی بسیار تاثیر گذار بوده به نحوی که این امر به اقتصاد سلامت و هزینه کرد درست منابع کمک قابل توجهی نیز خواهد کرد،

وی گفت: بررسی فنی و علمی نسخ و جلوگیری از تعدد و تداخل دارویی، حذف کاغذ ، ایجاد پرونده الکترونیک سلامت برای هر فرد ایرانی و صرفه جویی  صدها ساعت در زمان و کاهش هزینه های مراقبت از دیگر مزایای نسخه نویسی الکترونیک است.

مدیر کل بیمه سلامت گفت برای اطمینان و آگاهی بیمه شدگان از وضعیت بیمه خود، جلد دفترچه حاوی اطلاعات هویتی بیمه شده در اختیار آنان قرار می گیرد.  استفاده از برگ های  موجود دفترچه بیمه شدگان با سربرگ مراکز ( نسخه نویسی غیر الکترونیکی ) حداکثر تا پایان آبان ماه مقدور می باشد.

علیزاده بیان کرد امکان ثبت نسخه الکترونیک برای پزشکان غیر طرف قرارداد فراهم شده و این پزشکان می توانند درخواست خود را در سامانه ای که در این خصوص طراحی شده است به اداره کل اعلام نمایند تا نسبت به ایجاد کد کاربری و استفاده از سامانه الکترونیک اقدام گردد.

وی افزود پذیرش نسخ کاغذی تجویز شده توسط پزشکان بخش خصوصی در داروخانه ها و مراکز ارائه خدمت تا پایان مرداد ماه و پزشکان دولتی تا پایان آبان ماه امکان پذیر است .

دکتر علیزاده اظهار داشتند : در اجرای برنامه حذف دفترچه، دفاتر پیشخوان طرف قرارداد کماکان نسبت به ثبت نام متقاضیان جدید، تمدید، اعتبار پوشش بیمه ای سایر فرایندهای بیمه گری در بقیه صندوق های اقدام و صرفا" چاپ برگه های دفترچه ، مطابق زمانبندی فوق از لیست فعالیتهای دفاتر پیشخوان حذف می گردد.

print